شهر زیبای یزد

صفحه اصلی - شهر زیبای یزد

 نمونه ای از جاذبه‌های گردشگری شهر یزد:

مسجد جامع یزد: از منحصربفردترین بناهای تاریخی دنیاست که علاقه‌مندان زیادی  را در سرتا سر دنیا، شیفته خود کرده است. مسجد جامع یزد به شیوه یک ایوان در دل کویر است که در مدت حدودا ۱۰۰ سال بنا شده‌ است. پایه‌های اصلی این مسجد را ساسانیان و بنای فعلی آن از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره است.

مجموعه  امیرچخماق : امیر جلال الدین چخماق شامی در دوره تیموریان، از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب شد و با کمک  همسرش (فاطمه خاتون) در این شهر، میدان گاه و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و مسجدی احداث نمودند.

خانه لاری‌ها: بنای آن متعلق به دوره قاجار بوده و در محله فهادان  یزد قرار دارد. این ساختمان خانه ایست با دو قسمت اندرونی و بیرونی، که حیاط در مرکز ، قسمت های شمالی بعنوان زمستانه و قسمت جنوبی بعنوان تابستانه که شامل تالار و بادگیر بوده اند استفاده می شده است.

آتشکده: این بنا در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با تلاش و کمکهای مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هند احداث شد. ساختمان آتشکده برگرفته از هنر معماری هخامنشیان، دارای حیاط بزرگ ،سرسبز و دارای عمارتی در مرکز است که نقش «فروهر» بر آن جلوه گر می باشد. روایت است آتش درون این آتشکده حدودا از ۱۵۲۰ سال قبل تا به امروز روشن و فروزان است

آب انبار شش بادگیر: آب انبار قدیمی با شش بادگیر است که در محله تپه یزد قرار دارد. و دارای دو ورودی در شمال و جنوب و مخزن می باشد و مخزن آن به شکل تخم مرغ می باشد. این آب انبار ۵۵ پله دارد. طاق خشتی این آب انبار با نمای آجری و سقف بزرگ ،از ویژگی های مهم این آب انبار است.

زندان اسکندر (مدرسه ضیاییه): از آثار «مولانا ضیاء الدین حسین رضی»  در سال ۶۳۱ قمری است که  بنای این ساختمان در سال ۷۰۵ قمری توسط پسرانش به پایان رسید. شبستان مدرسه دارای محراب  و در اطراف مدرسه، رواق هایی ساخته شده است. گنبد خشتی مدرسه ضیاییه با تزئینات گچ بری و نقاشی آبرنگ  بسیار چشم نواز بوده و نمونه ای از معماری دوره مغول در ایران میباشد.

باغ دولت آباد : محمد تقی خان مشهور به خان بزرگ ( در زمان زندیه ) ابتدا قناتی را با نام دولت آباد احداث و سپس عمارت «باغ دولت آباد» را در امتداد آن بنا نمود.این بنا شامل چندین عمارت : هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبی می باشد .

شهر زیبای یزد

شهر یزد در قسمت فلات مرکزی کشور ودر استان یزد ، بین رشته‌ کوه های شیرکوه و خرانق  در دشت اردکان واقع شده است.

شهر زیبای یزد از شهرهای قدیمی و تاریخی ایران محسوب می‌گردد. این شهر اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیا می باشد. شهر یزد از کم بارش‌ترین شهرهای ایران است. یکی از مهمترین خصوصیات آشکار این شهر وجود محله‌های قدیمی و سنتی با کوچه پس کوچه‌های خشت و گلی سقف دار، بازارهای قدیمی، مساجد تاریخی، حمام و خانه‌های قدیمی آن است.

این شهر به دارالعباده، شهر بادگیرها و شهر دوچرخه‌ها معروف و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در سال های اخیر به یزد نام «حسینیه ایران» نیز داده‌اند این شهر مساجد و حسینیه‌های تاریخی بسیاری دارد.

گروهی از مورخان،  ساخت یزد را به یزدگرد اول ( ساسانی) نسبت داده اند که وجه تسمیه‌ی یزد بخاطر ارتباط با نام وی و واژه‌ی یزش به معنی ستایش و نیایش در زبان فارسی میانه می باشد. بیشتر مردم این شهر، مسلمان و شیعه هستند. لازم بذکر است گروه بزرگی از زرتشتیان واقلیت کوچکی از یهودیان ایران در این شهر زندگی میکنند.مردم آن به زبان فارسی با لهجه یزدی صحبت می‌کنند.

نخل برداری در دھه اول محرم و در دھه آخر ماه صفر از آیین‌های مذهبی این خطه از کشور ایران است. سینه‌زنی عزاداران دارای نظم ویژه‌ای است. نمونه ای از سوغات این شهر عبارتند از: ترمه، شمد، زیلو، چادر شب، سفال و سرامیک، شیرینی حاج بادومی، قطاب یزدی و نان پنجره‌ای و…

برخی از غذاهای محلی این شهر عبارتند از:

آش شولی‌، حلیم ، آش ماش، آش شلغم، آش کلم، آش سمبوسک، آش عدس، آش کدو، آش آلو، آش آبغوره، آش انار، آش سبزی

غذاهایی نظیر: قیمه‌ی‌ نخود‌، قلیه‌ی کدو و خورشت به‌ آلو